Krajky Sedlice Nákupní Košík

KR A J K Á Ř S K É    S  L  A  V  N  O  S  T  I

S E D L I C E  - 2 0 1 2

1 1  .  8  .    2 0 1 2

V letošním, již II.ročníku jsme Vám nabídli pestrou paletu tanečních a hudebních souborů, nechyběl řemeslnický jarmark, ukázky výroby paličkovaných audemars piguet replica krajek předvá;děly krajkářky ze Sedlice a blízkého okolí a mohli jste shlédnou výstavu, kde byly vystaveny práce krajkářek z celé ČR a to na vyhlášeném I.ročníku soutěžní přehlídky v oboru paličkovaná krajka Sedlice-2012, jehož téma bylo - Architektonické zajímavosti z Vašeho města/vesnice.

Námi pořádané Krajkářské slavnosti,Best Replica Watches by měly být oslavou všech krajkářek a příznivců tohoto překrásného řemesla a tím bychom jako organizátoři této akce, chtěli podpořit oživení tradice krajkářství na sedlicku.

Onu srpnovou sobotu, panoval již od samého rána shon a neklid. Přípravy na otevření řemeslnického jarmarku vrcholily. Řemeslníci se sjížděli z celého širokého okolí, vybalovali své zboží, na pódiu se připravovali první účinkující a  pořadatelé měli plné ruce práce.

I když nám počasí moc nepřálo, přesto při zahájení slavností, bylo náměstí z poloviny zaplněné a návštěvníci si tuto slavnostní chvilku nenechali ujít.

A co nás čekalo na samém začátku? Bylo toho opravdu hodně.

Ve stánkách ve stylu Jihočeských stavení, které zapůjčila pro tyto účely Místní akční skupina LAG STRAKONICKO,o.s., se představili řemeslní výrobci a své zboží nejenom nabízeli, ale také většina předváděla samotnou výrobu.

A nesmíme zapomenout na naše krajkářky – naši chloubu, které po celý den neúnavně předváděly své umění a všichni kolemjdoucí se mohli obdivovat nejenom jejich zručnosti, zeptat se na cokoliv, ohledně výroby krajek, ale také si mohli zakoupit jejich kraječky.

Návštěvníci mohli zavítat na výstavu, kde jsme představili soutěžní práce na vyhlášeném „I. ročníku soutěžních prací v oboru paličkovaná krajka Sedlice-2012“ jehož téma bylo: Architektonické zajímavosti z Vašeho města/obce. Diváci se sami mohli zapojit do hlasování a svými hlasy nakonec udělili dvě zvláštní ocenění  „O nejmilejš í kraječku“.

Na pódiu se představila kapela Z Vršku a pod pódiem probíhala rybí kulinářská šou v podání dua MAMI (Josef Mašek a Václav Milota ).

Pomyslnou třešničkou na dortu bylo vystoupení folklorního souboru Sedličan ze Slovenské Sedlice (okres Prešov), která se představila i v druhé půlce našeho programu.

A to ještě stále nebylo vše – před námi byl hlavní odpolední program, který odstartovala místní taneční skupina Sedlice s tradičním českým salónním tancem – Česká beseda a hned poté následoval zlatý hřeb slavností a to oblíbená módní přehlídka. Tu jsme rozdělili do dvou částí – v první jsme představili krajkové oděvy a doplňky, tak jak se nosily v běhu času od tradičního lidového kroje až po retro šaty z 80 let.

V druhé polovině se pak představila kolekce oděvů vytvořená přímo pro Sedlickou krajku a většina z těchto byla i prodejná. Průvodcem a moderátorem módní přehlídky byl četný host našich slavností a to herečka, moderátorka a výtvarnice Iva Hüttnerová, která svým přednesem a humorem uváděla jednotlivé modely na pódium.

V přestávce mezi jednotlivými bloky se představil v zářivých kostýmech Taneční klub Čížová se svým velice vtipným vystoupením Mamma Mia a o hodinu později nás opět pobavil s nespoutaným Kankánem.

Na náměstí, které již v tuto odpolední hodinu praskalo ve švech, jsme „vypustili“ další taneční vystoupení a to v podání mažoretek Prezioso z Blatné a určitě mi všichni dají za pravdu, že se bylo na co dívat. Mažoretky roztančily celé náměstí a svými hůlkami předváděly opravdové umění. Zatímco děvčata předváděla své taneční kreace, na pódiu probíhala kadeřnická šou aneb proměna, Markéty Štěrbové a Ilony Polenové z kadeřnického salónu Symfonie z Blatné. V jejich podání jsme mohli vidět jak účes ryze společenský, tak celkovou proměnu včetně dokonalého střihu a make-upu.

Posledním tanečním vystoupením sobotního nabitého programu, byl již zmiňovaný folklorní soubor Sedličan, který se za zpěvu, tance, barevných sukní a pentlí s  námi takto rozloučil.

Pak nás již čekala milá povinnost a to vyhlášení výsledků soutěžní přehlídky. Za gratulace některých členů poroty v čele s panem starostou Ing.Rodem, byly přítomným výherkyním, rozdány zajímavé a hodnotné ceny.

Celým odpoledním programem nás prováděla a svým osobitým projevem představovala účinkující Ludmila Vilánková. Jejím posledním úkolem bylo uvést hudební skupinu Kudrnáči, která hrála k poslechu i tanci a celý program slavností uzavírala.

Během celého dne jsme mysleli i naše nejmenší návštěvníky a pro děti jsme připravili zábavný dětský koutek, nafukovací skákací hrad, spoustu dobrot, laskomin a divadélko Táta a Máma pro ně připravilo dvě veselá představení.

Chtěla bych poděkovat všem, kdo se podíleli na přípravách a samotném průběhu slavností, velké poděkování patří i našim krajkářkám, řemeslníkům i účinkujícím a děkuji všem návštěvníkům fausse rolex, kteří přijeli na naše slavnosti, strávili s námi doufám, že příjemné odpoledne a svou přítomností nás podpořili.

Těším se, že se v takto milé atmosféře, sejdeme i při příštím ročníku v roce 2014.

Host slavností: Iva Hüttnerová

 STTVcz - odvysíláno 19.8.2012

 Jihočeská televize

 

 

 

 Slavnostní zahájení

 Foto: Jan Vágner

Duo MaMi - rybí speciality

Folklorní soubor Sedličan ze Slovenské Sedlice (okres Prešov)

Skupina Z Vršku

Bubeník kapely Kudrnáči

Taneční skupina Sedlice - Česká beseda

Módní přehlídka

Taneční klub Čížová - mamma mia

Krajkářky

Mažoretky Prezioso Blatná

Kadeřnická šou aneb proměna - kadeřnictví Symfonie Blatná

Závěrečné vystoupení skupiny Sedličan

Foto: archiv SOB

Taneční klub Čížová - kankán

Skupina Kudrnáči

 

---------------------------------------------------------------------

K R A J K Á Ř S K Ý

V Í K E N D

21.-22.8. 2 0 1 0

Ohlédnutí za oslavami, které se konaly v Sedlici již v roce 2010.

A co jsme Vám v hlavním sobotním programu nabídli?

Řemeslnický jarmark, ukázky výroby paličkovaných krajek předváděly krajkářky ze Sedlice a okolí, módní přehlídku, taneční skupinu Rozálie Strakonice, proběhla soutěž o nejkrásnější modelku, kankán v podání tanečního souboru Řepické babči a spol., ke zpěvu a tanci hrála country skupina Srume.cz .

Vernisáž výstavy "Krajka v životě ženy".

Host slavností: Valérie Zawadská

© Funda.name