Krajky Sedlice Nákupní Košík

S T R O M   P O H Á D E K

práce malých krajkářek do 15 let

 

Prostorová krajka s pohádkovou tématikou, kterou připravila a zrealizovala Sedlická krajka,o.p.s.

Partnery tohoto projektu byly město Sedlice, obec Tiefenbach a Schönsee (Bavorsko-Horní Falc) a na samotné výrobě se podílely MALÉ KRAJKÁŘKY DO 15 LET z těchto regionů.

Výsledné dílo má rozměry 2 x 2 m a znázorňuje strom na kterém rostou pohádky. Vedle původního nápadu bylo také neméně důležité najít deset pohádek, které jsou známé na obou stranách hranice. Jako jablíčka na jabloni vyrostly na „Stromu pohádek“ krajky, ze kterých každý pozná pohádky – Sůl nad zlato, Jeníček a Mařenka, O rybářovi a zlaté rybce, Šípková Růženka, Popelka, Oslíku otřes se, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Sedmero krkavců, Červená Karkulka, Sněhurka.

Krajky byly vyrobeny z barevných bavlněných nití a jako podklad bylo použité pevné plátno s příměsí lnu v tmavě zelenohnědém odstínu.

Sedlická krajka, o.p.s. si tento projekt vzala za svůj a připravila veškeré podvinky i materiál na jednotlivé pohádky a ty se pak rozdělily.

Na této prostorové krajce se podílely žákyně z kroužků paličkování. Za českou stranu to byl kroužek paličkování při Sedlické krajce pod vedením lektorky Martiny Srbové,  kroužek při DDM Blatná lektorka Emilie Vrbová. Bavorské zastoupení tu měly malé krajkářky z Tiefenbachu (okres Cham) a Schönsee (okres Schwandorf).

Partneři projektu si vzájemně předali výstupy z tohoto krajkářského projektu: Správní společenství Schonsee se podílelo na nákladech spojených s výrobou šesti kusů A3 krabic s dřevěnými skládacími kostkami polepenými pohádkovými motivy, obec Tiefenbach na 300 kusech Pohádkového pexesa, město Sedlice vyrobilo na 300 kusů pohádkového kvízu v češtině a němčině a na pamětních listech a tisku obrázků na dřevěné kostky.

Celý společný přeshraniční projekt byl realizován pouze z vlastních zdrojů všech tří partnerů projektu - každý se na nákladech podílel spravedlivě jednou třetinou.

Krajka byla slavnostně představena nejprve na bavorské straně 25. září 2021 a v Sedlici měla pak svoji premiéru o rok později na VI. ročníku Krajkářských slavností a to 6. srpna 2022.

Kompletování krajky:


Malé krajkářky při práci: