Krajky Sedlice Nákupní Košík

Zlaté paličkované čepce

 

Historie:

Sedlické krajky se těšily veliké oblibě, byly proslulé svou kvalitou a traduje se, že až z Bavor k nám přijížděli kupci, kteří si zde nechávali paličkovat čepce ze zlatých nití, ke kterým se ještě na obrubu přidávaly tylové krajky.

Čepec se skládal z devíti částí. Na každém díle čepce pracovala jedna krajkářka. Všech devět žen pracovalo společně. Kupci každé z nich zaplatili po jednom tolaru, někteří přidávali čokoládu a tolik žádanou kávu, aby byla práce co nejrychleji hotova. Většinou to byla zakázka na jeden den nebo noc.

Podvinky na čepce se lehce obměňovaly, aby každý z nich byl originál. Vzadu na dýnku byly zdobeny různými výšivkami, flitry a sekanými granáty nebo barevnými sklíčky. Nesměla chybět mašle, která často sahala až do půly zad. Vzor byl pleten ze zlatého dracounu, což byla niť obtočená kovovým vláknem. V některých případech se používaly zlaté drátky a plíšky, to podle movitosti budoucí majitelky.  Takový čepec se pak prodával za 30 zlatých.


Čepce na fotografiích pocházejí pravděpodobně z dílny sedlických krajkářek a jsou uložené v depozitu Městského muzea v Horažďovicích

Současnost:

Čepec, který byl vyroben podle dochovaného originálu,hellorolex pochází zhruba z poloviny 19. století, z dílny tehdejších sedlických krajkářek. Tyto zlaté čepce, se zde vyráběly v malých obměnách tak, aby každý kus byl originál a kupci je vyvážely do Prahy, Vídně a do ostatních koutů Evropy. Rozhodli jsme se oživit tuto významnou část naší krajkářské historie a vyrobit kopii takového čepce. Originál je v současné době umístěn v depozitu Městského muzea v Horažďovicích.

Repliku čepce vyrobila obecně prospěšná společnost Sedlická krajka a je věrnou kopií originálu. Na výrobu tohoto čepce byly použity imitace zlatých nití, bulionu, flitrů a pravé české granáty z Turnova.

Cílem bylo ukázat zručnost místních krajkářek - absolvoventek místní Krajkářské školy - a představit široké veřejnosti místní tradici, která by neměla být zapomenuta a jejíž odkaz by měl být zachován i příštím generacím.

Tento projekt byl hrazen městem Sedlice, v rámci programu udržení a podpory tradice a z dotačního programu Jihočeského kraje - podpora kultury. Audemars Piguet Replica Watches

Poděkování také patří týmu pracovníků Městského muzea v Horažďovicích, zvláště pak Kateřině Červené, za přístup k originálu tohoto čepce a za odborné konzultace.

Rekonstruci historického podvinku, výrobu krajek, výšivek a celkovou kompletaci čepce provedla: Martina Srbová

Výrobu (ušití) korpusu čepce: Emilie Vrbová

 

    Originál zlatého paličkovaného čepce z poloviny 19. století

 

                                                 Replika

K zlatému čepci, jsme za finanční podpory města Sedlice, nechali vyrobit krásné brokátové šaty, které odpovídají době a postavení nositelky původního čepce. Tento oděv, korunovaný zlatým čepcem, byl určen pro sváteční události, jako byla například nedělní mše v kostele.

Rolex Replica Watches

© Funda.name